Zalety izolacji akustycznej budynku

Wybierając odpowiedni materiał izolacyjny można zapewnić zarówno skuteczną izolację akustyczną, jak i termiczną oraz zadbać o zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku.

Takim materiałem jest niepalna wełna skalna ROCKWOOL, zapewniająca wysoką izolacyjność akustyczną, zapobiegająca przedostawaniu się dźwięków pomiędzy pomieszczeniami, zwiększająca również bezpieczeństwo pożarowe całego budynku.

Wełna ma otwartą, porowatą strukturę, dzięki czemu wykonane z niej produkty ROCKWOOL z natury skutecznie pochłaniają dźwięki.

Dzieki dużej gęstości izolacja akustyczna z wełny skalnej redukuje hałas oraz tłumi echa i wibracje. Może zmniejszyć aż o 8 razy hałas dochodzący z pomieszczenia powyżej. Natomiast zastosowana jako izolacja dachu, zmniejsza o połowę słyszalność odgłosów deszczu (w porównaniu do innych izolacji).

Zalety izolacji akustycznej budynku

Przedścianka, czyli zdecydowanie ciszej

Budując ściany działowe i chcąc, by dobrze izolowały akustycznie, można wybrać rozwiązanie, jakim jest przedścianka z płyt z wełny skalnej. Zainstalowana do ściany z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej poprawi jej izolacyjność akustyczną. Uzyskamy przyrost izolacyjności akustycznej RW do 8-9 dB.

Izolacja akustyczna ścian, stropów, podłóg, poddaszy - płyty ROCKTON

ROCKTON to płyty ze skalnej wełny do izolacji akustycznej, ale i termicznej. Izoluje się nimi: ściany trójwarstwowe, działowe, osłonowe, ściany o konstrukcji szkieletowej z elewacją z paneli (np. siding, deski), ściany działowe, drewniane stropy belkowe i podłogi na legarach oraz poddasza użytkowe.

Izolacja akustyczna ścian działowych, stropów, podłóg, poddaszy - płyty ROCKSONIC SUPER

To płyty z wełny skalnej ROCKWOOL przeznaczone do izolacji akustycznej ścian działowych w systemach suchej zabudowy. Izoluje się nimi: ściany działowe, drewniane stropy belkowe i podłogi na legarach oraz poddasza użytkowe.

Korzyści z zastosowania płyt ROCKSONIC SUPER:

- płyty mają najwyższą klasę pochłaniania dźwięku – A. Wnętrza będą więc skutecznie wyciszone - współczynnik pochłaniania dźwięku AW wynosi: 0,80 dla grubości płyt 50-99 mm oraz 1,00 dla płyt o grubości 100 mm;

- płyty można dostosować do żądanej klasy izolacyjności akustycznej w budynku – do wyboru trzy grubości płyt: 50, 75 i 100 mm.

Udostepniony na stronie rockwool.pl zeszyt projektowy dla ścian działowych przedstawia rozwiązania spełniające wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej. Z tabel można łatwo odczytać grubość ściany, rodzaj profilu stalowego użytego do konstrukcji ściany działowej oraz grubość sugerowanej izolacji akustycznej z płyt ROCKSONIC SUPER lub ROCKTON.

Płyty mają szerokość 61 cm, są więc nieznacznie szersze od standardowego rozstawu profili do budowy ścian działowych, który wynosi 60 cm. Dzięki temu płyty dokładnie przylegają do krawędzi izolowanych powierzchni.

Ciche podłogi

Płyty z wełny skalnej STEPROCK HD firmy ROCKWOOL to produkt do izolacji akustycznej podłóg pływających, czyli z dylatacją od ścian.

Płyty STEPROCK HD są trwałe i niepalne, a dzięki specjalnej strukturze znacznie redukują hałas, m.in. dźwięki uderzeniowe (odgłosy tupania, spadania przedmiotów na podłogę itp.). Wykonując podłogi pływające w pomieszczeniach mieszkalnych można zastosować płyty z wełny skalnej STEPROCK HD o grubości do 30 mm oraz dwie warstwy płyt OSB-3, które łączy się wkrętami.