Stropodach wentylowany czy niewentylowany – jak ocieplać?

Dach płaski jest najczęściej stosowany na budynkach takich, jak hale produkcyjne, sportowe czy biurowce. Buduje się także domy mieszkalne z płaskim dachem, ale pamiętajmy, że izolacja takiego dachu ma specjalne wymagania.

Dachy płaskie mogą mieć konstrukcję wentylowaną, w której nad stropem jest możliwa cyrkulacja powietrza, lub niewentylowaną, gdzie poszczególne warstwy stropodachu przylegają bezpośrednio do siebie.

Stropodach wentylowany

Każdy stropodach nad pomieszczeniami ogrzewanymi ma warstwę termoizolacji, która zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Do tej warstwy dostaje się para wodna z wnętrza domu, która musi mieć możliwość odparowania. W stropodachach wentylowanych wodoszczelne pokrycie chroniące przed opadami atmosferycznymi, jest oddzielone od izolacji cieplnej wentylowaną szczeliną powietrzną. I ta właśnie szczelina pełni funkcję warstwy wentylacyjnej. Dzięki niej zostają wyeliminowane problemy wynikające z niekontrolowanego przepływu wilgoci, nie będzie się wykraplać para wodna z ogrzewanych pomieszczeń, a tym samym warstwa izolacyjna nie ulegnie zawilgoceniu.

Poszczególne warstwy stropodachu wentylowanego to: konstrukcja nośna, na niej ułożona paroizolacja, następnie warstwa ocieplająca (np. z płyt z wełny skalnej, odporne na wilgoć), warstwa powietrza, czyli wentylacyjna, dach właściwy i na koniec warstwa pokryciowa, uszczelniająca.

Taki stropodach najczęściej ociepla się techniką wdmuchiwania przez otwory wentylacyjne materiału izolującego. Poleca się do tego wełnę skalną GRANROCK SUPER firmy ROCKWOOL, stosowaną właśnie w technice nadmuchu. Wykonuje się z niej niepalne ocieplenie poziomych przestrzeni poddaszy nieużytkowych i stropodachów wentylowanych (gęstości 30 i 45 kg/m3) oraz skośnych przestrzeni poddaszy użytkowych, ścian trójwarstwowych i ścian o konstrukcji szkieletowej (gęstość 60 kg/m3).

Stropodach wentylowany czy niewentylowany – jak ocieplać?

Stropodach niewentylowany

W tego rodzaju stropodachach materiały izolacyjne układa się bezpośrednio na warstwie nośnej. Wszystkie warstwy przylegają do siebie, dlatego konieczne jest ułożenie paroizolacji pod izolacją cieplną. Stropodach niewentylowany jest dobrym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń z wentylacją mechaniczną.

Niezależnie od tego który typ dachu planujemy ocieplić, to w tym wypadku szczególnie istotne jest, by skorzystać z najlepszych materiałów budowlanych i ekip z dobrą renomą. Izolacja dachu, jego ocieplenie musi być wykonane z produktów przeznaczonych do takich konstrukcji, jak np. płyty HARDROCK MAX, MONROCK MAX E czy folia paroizolacyjna ROCKFOL SK 18234 II

Na przykład dwugęstościowe, grube, trwałe i niepalne płyty MONROCK MAX E z wełny skalnej ROCKWOOL znajdują zastosowanie w stropodachach niewentylowanych hal produkcyjnych, magazynowych, obiektach handlowych, halach sportowych itp. Układa się z nich izolacje termiczne dachów płaskich bezpośrednio pod powłokowymi pokryciami dachowymi. Są polecane do dachów obciążanych w sposób typowy.

Z kolei płyty HARDROCK MAX są polecane na dachy niewentylowane, którym postawiono specjalne wymagania (m.in. codzienna konserwacja urządzeń na dachu czy też planowane wprowadzanie obciążeń punktowych bezpośrednio na termoizolacji, np. od instalacji solarnych czy kanałów wentylacyjnych).

Przykład warstw niewentylowanego stropodachu z blachy trapezowej: papa nawierzchniowa, papa podkładowa mocowana mechanicznie, ocieplenie z wełny skalnej płytami HARDROCK MAX, folia paroizolacyjna ROCKFOL SK 18234 II i na koniec blacha trapezowa.

Paroizolacja dobrze dobrana

Kolejną rzeczą, którą należy brać pod uwagę ocieplając dach płaski jest klasyfikacja pomieszczeń zależnie od ich mikroklimatu. Od tego będzie zależał dobór paroizolacji, której zadaniem jest ochrona przed zawilgoceniem warstw dachu i zagrzybieniem. W klasie 1 są garaże, składy, sucha produkcja. W klasie 2 - biura, sale sprzedaży, sklepy. Klasa 3 to pomieszczenia mieszkalne. Klasa 4 to kuchnie, kantyny, hale sportowe. Umywalnie, baseny kryte, pralnie są w klasie 5. Do izolacji dachu nad pomieszczeniami w klasach od 1 do 4 wystarczy folia paroizolacyjna PE. Natomiast nad klasą 5 musi być paroizolacja samoprzylepna, taka jak ROCKFOL SK 18234 II. Jest to samoprzylepna paroizolacja dachów płaskich, wykonanych z blachy trapezowej, drewna i materiałów drewnopochodnych oraz betonu. Zbudowana z warstwy aluminium zbrojonego włóknem szklanym oraz samoprzylepnego butylu, zabezpieczonego łatwą do zdjęcia przed montażem folią LDPE. Odporna na stąpanie, również na dachach z blachy trapezowej.

Więcej na https://www.rockwool.pl/aplikacje/poddasza/