Ocieplenie betonowego stropu masywnego - co warto wiedzieć

W sytuacji, gdy poddasze domu jest nieużytkowe, konieczna jest termoizolacja stropu betonowego po to, by nie uciekało ciepło z ogrzewanych pomieszczeń znajdujących się poniżej stropu. Dlatego należy skutecznie ocieplić masywny strop betonowy nad ostatnią kondygnacją budynku.

Poddasze nieużytkowe nie musi być ciepłe, ponieważ korzystamy z niego sporadycznie. Dlatego bardziej ekonomiczne jest zainwestowanie  w ocieplenie stropu, by zatrzymać ciepło w pomieszczeniach mieszkalnych.

Wełna skalna – skuteczna termoizolacja

Do izolacji betonowych stropów masywnych poddasza nieużytkowego doskonale nadaje się wełna skalna. Dlaczego właśnie wełna skalna? Jest ona bardzo trwała, daje skuteczną izolację termiczną, akustyczną, a przy tym zapewnia ochronę przed ogniem (najwyższa klasa odporności na ogień). Wełna skalna jest materiałem paroprzepuszczalnym, nie przyczynia się więc do rozwoju pleśni i grzybów. Co istotne, nie traci swoich właściwości nawet po 55 latach użytkowania.

Montaż ocieplenia z wełny skalnej

Płyty lub maty z wełny skalnej rozkłada się tak, by szczelnie pokryły całą powierzchnię izolowanego stropu masywnego.

- Dla nowych konstrukcji połaci lub przy przekładaniu pokrycia z samych tylko dachówek zawsze należy stosować na krokwiach membranę wysokoparoprzepuszczalną.

- Produktami przeznaczonymi do termoizolacji stropów masywnych są płyty i maty z wełny skalnej firmy ROCKWOOL: TOPROCK SUPER i SUPERROCK lub MEGAROCK PLUS i ROCKMIN PLUS lub UNIROCK. Wykonuje się z nich jedno- lub dwuwarstwowe ocieplenie.

- Po ułożeniu ocieplenia, nie wolno po nim chodzić. Jeżeli jest taka konieczność, to albo trzeba zbudować drewniany pomost, albo położyć pas twardych płyt ROCKWOOL HARDROCK MAX lub STEPROCK HD w miejscach płyt i mat wymienionych wyżej.

- Ponieważ maty i płyty mają zazwyczaj grubość nie większą niż 20 cm, układa się je dwuwarstwowo (na przykład dwie warstwy po 15 cm). Muszą do siebie ściśle do siebie przylegać.

- Wierzchnia warstwa ocieplenia może być przykryta folią wiatroizolacyjną, dzięki czemu wiatr będzie wywiewał z izolacji mniej ciepła.

Ocieplenie betonowego stropu masywnego  - co warto wiedzieć

Paroizolacja – tak czy nie?

Nie należy stosować żadnych folii paroizolacyjnych na stropie masywnym pod ociepleniem nad wszystkimi pomieszczeniami mieszkania oraz o ciśnieniu pary < 16 hPa. Sam strop z 3,5-centymetrowej warstwy betonu o oporze dyfuzyjnym r = 1330 [m2·h·Pa/g] jest wystarczającą paroizolacją nawet dla kuchni, łazienek i toalet, gdzie ciśnienie pary wynosi 13-16 hPa.

Paroizolację z folii aluminiowej należy stosować wtedy, gdy rzeczywiste ciśnienie pary wodnej jest większe niż 16 hPa.